דבר יו"ר ועד ההורים הגב' רונית וייס

לילדי המשלחת של תיכון בליך לפולין, קיץ תשע"ב
כן כן, להיות חלק מהעם היהודי זו משימה לא פשוטה.
מאז ומעולם היינו עם נרדף ולא כל כך אהוב. יש האומרים שזה כך מפני שאנחנו מצליחים מדי..., יש האומרים כי זה מאחר שאנחנו "עם סגולה"...ויש כאלה שפשוט חושבים שליהודים יש קרניים והם סוג של חיית אדם מוצצת דם. יש עדיין בימינו, אנשים נבערים ממקומות שונים בעולם, שאומרים שמעולם לא יצא להם "לראות יהודי" (אפשר לחשוב שיש לנו איזה שהוא זיהוי מיידי המבדיל אותנו משאר בני האדם...)
לאורך ההיסטוריה, היו מספר מנהיגים, שחשבו לחסל את היהודים ולפתור את ה"בעיה" – מפרעה במצרים עבור דרך עמלק והמן הרשע...אבל...אחד מהמנהיגים הללו, לקח את זה צעד גדול קדימה.
היטלר ניסה להשמיד אותנו מתוך מחשבה מעוותת - שאם לא יהיו יהודים = לא יהיו בעיות... וכל זה היה ממש לא מזמן - רק לפני 67 שנים – וחלק מההיסטוריה הזו עוד חי בינינו!!!

אבל גם לו, להיטלר, זה לא עזר... הננו כאן...
אנחנו כאן, חזקים יותר מתמיד, עם מדינה משלנו, עם שפה משלנו, עם אותו תנ"ך שהיה לנו מלפני 5000 שנים ועם אותם המנהגים והחגים. אנחנו כאן עם תעשייה מפותחת, עם צבא חזק, עם מדענים פורצי דרך. העם שבכל מקום בעולם יודעים עלינו וחושבים שאנחנו עם עצום בגודלו, עם עצום ביכולותיו. אנחנו כאן בזכות ולא בחסד, אנחנו כאן וכאן נישאר.

ואתם, כל אחד ואחת מכם משמשים חוליה בשרשרת הזו של העם היהודי. וכאחת מהחוליות יש לכם אחריות גדולה.

המסע הזה לפולין נועד על מנת שתבינו את תפקידכם כחוליה ובכדי שתפנימו את גודל האחריות שלכם כחלק מהעם היהודי.
מדינת ישראל תמשיך להתקיים רק אם נמשיך להיות חזקים. חזקים פיזית ורוחנית. זה אומר שאנחנו חייבים להיות משכילים, בעלי אחריות חברתית - כזו שתמיד נעזור לחלשים בחברה ונחזק אותם, כי ככל שהחלשים יתחזקו - החזקים יתחזקו וכל החברה כמקשה אחת תתחזק. זה מחייב אותנו להיות אזרחים שומרי חוק, אבל חושבים ואחראים, אכפתיים ואמפתיים, גם כשאין כוח ואין חשק, וגם כשרוצים רק לדאוג לעצמנו ולנוח קצת... כי קשה לנו... כחוליה בשרשרת אנחנו מחזיקים את ה"תליון" וזה אומר שאנחנו חייבים להיות חזקים - הוא תלוי עלינו ותלוי בנו.

הבנת החשיבות שלנו כעם מאוחד ונחיצותו של כל אחד מכם בחברה הישראלית והיהודית - היא העיקר.

תיהנו מהחברותא עם חבריכם למסע, זכרו להתייחס בכבוד זה לזה ולכבד את זכרם של ששת המיליונים שנרצחו ונשרפו שם. למרות שהמראות לא קלים - היו גאים שמי ששרדו את הזוועות הקימו דור חדש.

שובו בשלום, מחכים לכם בבית...

בשם הורי בית הספר – רונית וויס
יו"ר ועד ההורים אוגוסט 2012, אלול תשע"ב